Futbola Destek Veren Firmalar

Futbola Destek Veren Firmalar

FUTBOLA DESTEK VEREN 3 DEV

Futbola olan yakınlık ve ilgimiz kadar bir o kadar da futbol bazında sponsor olan firmalara ve ürünlerine önlenemez bir tutkumuz bulunmakta. Son çıkan Adidas, Nike, Puma, kramponları, topları veya formaları gibi birçok ürünü yakından takip etmekteyiz. Peki bu firmalara dair bilgimiz ne ölçüde?

Siz futbol tutkunlarına bu yazımızda ilk 3 sıralamızla Futbola büyük katkıları olan, yukarıda adı geçen firmaların özüne ineceğiz. Derlediğimiz bilgiler ışığında keyifli bir çalışma ortaya çıktı, umarım beğenirsiniz…

ADİDAS

Dünyanın en büyük spor eşya üretici firmalarından biri olan ADİDAS, adını kurucusu Adolf (Adi) Dassler’den almıştır. İki dünya devinin kuruluş hikayesi olarak da bilinen ve birbirine rakip olan firma sahipleri olan kardeşler: Adolf (Adi) ve Rudolf (Rudi) Dassler kardeşler. Yani Adidas ve Puma. 1920’li yıllarda Adolf ve Rudolf Dassler kardeşler annelerinin çamaşır odasında, dünyanın en hafif spor ayakkabılarını üretme hedefiyle işe koyuldular. Evlerinde elektrik olmadığı için bisikletten elde ettikleri enerjiyle deriyi keserek ayakkabıya dönüştüren Dassler Kardeşler, çamaşır odasındaki üretimlerine 1924 yılında Almanya’nın Herzogenaurach kasabasında “Dassler Kardeşler Spor Ayakkabıları Fabrikası”nı kurarak devam ettiler. Ancak, ABD’li atlet Jesse Owens’i 1936 Berlin Olimpiyatları’nda dört altına götüren ayakkabıları yapıp efsane haline gelen iki kardeşin arası bu tarihten sonra açıldı.Rivayete göre; Naziler askerlere postal yapmak için fabrikayı devraldıktan sonra savaşın sonlarına doğru Adi Dassler, işgalci ABD birlikleriyle dostluk kuruyor. Bu sırada Rudi asker olduğu için ABD tarafından esir alınıp kampa düşüyor. Savaş sonrasında iki kardeş bir süre daha birlikte çalışıyor ancak Rudi, nüfuzunu kullanıp kendisini esir kampından kurtarmadığı için kızgın olduğu Adi’den ayrılma kararı alıyor. Böylelikle Dassler Kardeşler Spor Ayakkabıları Fabrikası 1948 yılında dağıtılıyor. İki kardeş Dassler adını ürünlerinde kullanmamak üzere anlaşıyorlar ve yollarına ayrı devam ediyorlar. Bu küslük dünya çapında tanınan iki büyük marka yaratıyor. Adi “Adidas”ı, Rudi’de “Puma”yı kuruyor.

adidas-puma

Şirket resmen, adidas AG olarak – adidas küçük yazı ile – 18 Ağustos 1949’da kaydettirildi. 03.11.1998 tarihinden itibaren Türkiye’de satış yapmaktadır. Şirketin ürettiği malzemelerde genelde, aynı renkte üç paralel çizgi kullanılır. Bu motif, şirket logolarında da vardır. Logo tasarımında görülen üç çizginin ortaya çıkışı ve bir ayakkabının üzerinde kullanılışı 1949 yılına dayanıyor. Bu ayakkabı ilk olarak Atletizm dalında 15 yılda 18 dünya rekoru kıran Emil Zapotek tarafından giyilmiştir. 1960’lardan itibaren ise üç çizgi Adidas’ın ürettiği tüm giyim malzemelerinde kullanılmaya başlanmıştır.

adidas-amblem

Melbourne’da 1956’da ilk kez TV’de naklen yayınlanan olimpiyat oyunlarında Adidas markası kürsüye yaklaşık yetmiş kez çıkıyor. Altmışlı yıllarda çeşitler artıyor. 1964’te top üretimi başlıyor, eşofman ve spor giysi üretiimi ise 1968’de. Markanın ikinci logosu olan yonca yaprağı ise spor giysi ve spor çantası üretimi için yaratılıyor.

adidas-amblem-2

Adidas 1996 Olimpiyatlarında 70’i Altın olmak üzere 220 madalya topluyor. ve 1998 Dünya Kupası’nın ve Marsilya futbol takımının resmi sponsoru oluyor. 1997 yılında kış sporları markası olan Salomon’u alıyor. Adidas 2005 yılında 3,1 milyar euroya İngiliz rakibi Reebok’ı satın almıştır. 2006 yılı içinde NBA ile resmî forma ve aksesuar üretimi için anlaşma imzalamıştır.

Koşu, futbol, lakros golf sporlarında yüzlerce ürün üretmekte ve dünya pazarında 80’den fazla ülkede faaliyette bulunmaktadır. 1993’te 22 milyon çift ayakkabı ve 22 milyon parça tekstil ürünü satan Adidas, 1998’de 85 milyon çift ayakkabı ve 150 milyon çift tekstil ürünü satılmıştır. Adidas, ürünleri arasına kozmetik ürünlerini ekleyerek daha da büyümüştür. 2010 yılının net karını 11,990 milyon euro olarak açıklamıştır.

“Impossible is Nothing” (İMKANSIZ YOKTUR) Adidas’ın güncel sloganıdır. Bu slogan 180\TBWA tarafından geliştirilmiştir. Basketbol alanındaki slogan ise “Believe in Five” (Beşe inan)’dır.

adidas-impossible-is-nothing

NIKE

Phil Knight ve Bill Bowerman ortaklığıyla ilk kurulduğu zamanda adı Blue Ribbon Sports idi. 1972 yılında ABD’li William J. ‘’Bill’’ Bowerman ve Philip H. Knight tarafından kurulan dünya devi kurulduğu zamandaki ilk adı Blue Ribbon Sports idi. Daha sonra firmada çalışan ve kendisi de bir koşucu olan Jeff Johnson tarafından, bir gece rüyasında Yunan mitolojisinin Zafer Tanrıçası Nike’ı görmesiyle firma adı değişir ve Nike olur. Spor giyim, spor ayakkabı ve spor aksesuarları üzerine faaliyet gösteren markanın üretiminin büyük bir kısmı Uzak Doğu Asya’da yapılmaktadır.

nike-amblem

Air Jordan ve Nike Golf gibi alt markalarının yanı sıra, Converse gibi bağımsız markaların da sahibidir. Şirket dünya çapında 25,000 çalışana sahiptir ve (2007) yılında 10,9 Milyar € net cirosunun olduğunu açıklamıştır. Nike, pek çok futbol takımına ve ulusal takıma sponsor olarak, futbol dünyasına ağırlığını koymaya çalışmaktadır.

Stanford Üniversitesi’nde MBA yapan Phil Knight tarafından 1971 yılında kurulan Nike’ın Swoosh denen ünlü simgesi, Carolyn Davidson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından 35 dolara çizilmiştir. Simgenin getirdiği olağanüstü başarı üzerine, 1983 yılında Carolyn Davidson’a, kamuoyuna açıklanmayan bir miktarda şirket hissesi verildiği açıklaması yapılmıştır. Ayrıca Swoosh simgesi, orijinal olan Siyah renginden başka birçok renkte de yaptırılmaktadır.

 

nike-swoosh

Nike, millî takımlardan Türkiye Milli Takımı, Brezilya Millî Takımı, Fransa Milli Takımı, Hollanda Millî Takımı ve Portekiz Millî Takımı ve diğer millî takımların, kulüplerden de Atletico Madrid, Manchester City, Paris Saint-Germain,Shaktar Donetsk, FK Zenit, Werder Bremen, Boca Juniors, Athletic Bilbao, AS Roma, Monaco, Inter, Trabzonspor, Galatasaray ve Barcelona gibi kulüplerin formalarını üretmektedir.

barcelona-nike-sponsor

Nike tartışmasız dünyanın en büyük spor markası. En yakın rakibi Adidas’dan %30 daha büyük. Nike şirketin CEO’su Mark Parker öncülüğünde pazarlama stratejisi çok ciddi ölçüde değiştirilerek, dijital pazarlamaya odaklandı. Geleneksel reklam mecralarını dijitalle buluşturan uygulamalar konusunda ise Nike 30 dan fazla billboardda reklam filmlerinin üstünde Twitter postlarını gösteriyor.

Bunun yanı sıra Nike yüksek dozda motive edici pazarlama iletişimiyle de dikkat çekiyor. Nike’ın temel söylemi olan “Just Do It” i çoğumuz günlük hayatımızda yeri geldiğinde aktif bir şekilde kullanıyoruz, çünkü bu söylem o anki duygumuzu artık kendi dilimizde ifade etmek istemeyecek kadar güçlü bir anlam taşıyor.

nike-just-do-it

PUMA

Puma AG Rudolf Dassler Sport (kısaca Puma), Alman spor giyim markasıdır. 1924’te Adidas’ı kuran Adolf “Adi” Dassler’ın abisi Rudolf Dassler tarafından kurulmuştur. Şu anda dünyanın en büyük spor giyim markalarından biridir.

puma-logo-amblem

Bugün Puma fabrikasında 3200 işçi çalışmaktadır ve şirket 80’in üstünde ülkede satış yapmaktadır. Formula 1 sektöründe de takımların giysilerini üreten Puma, F1’de iki büyük takım olan Scuderia Ferrari ve Renault F1’in giysilerini üretmektedir.

puma-amblem-sponsor

2006 FIFA Dünya Kupası şampiyonu İtalya’yı giydiren Puma, Dünya Kupası’nda 12 takımın forma üreticisi olmuştur. Turnuvadaki 64 maçın 36’sında en az 1 takım Puma forması kullanmıştır. Şu anda da Dünya’da birçok takımın forma üreticisi olmaya devam etmektedir.

italya-puma-sponsor

Puma 30’dan fazla milli futbol takımının dünya çapında sponsorluğunu üstlenmiştir. Şirket ayrıca Pele, Johan Cruyff, Enzo Francescoli, Diego Maradona ve Lothar Matthäus gibi uluslararası futbol yıldız sponsor oldu. Puma da meraklısı sürüş ayakkabı ve yarış takım elbise ana üreticisi konumundadır. Özellikle Formula ve NASCAR hem anahtar üreticisidir.

puma-maradona

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ucuz replika saat replika saat ankara replica panerai