Halı Sahada Oyun Kurmak

Halı Sahada Oyun Kurmak

HALI SAHA MAÇLARINDA OYUN KURMAK

Evde annelerimizin üstlendiği sofra kurma göreviyle benzerlik kuracak olursak; sofra kurulmadan yemek yenmez, oyun kurulmadan da hücuma çıkılmaz. Sofra kurmak aynı oyun kurmak gibi ekstra yaratıcılığa gereksinim duymaz. Çatal, bıçak ve tabakların yerleri az çok bellidir ve yerlerine konlmasından ibarettir. Futbolda oyun kurmak da topu iletilmesi gereken oyunculara aktarma işidir en basitinden anlatacak olursak. Oyun kurmak, sofra kurmakta olduğu gibi her zaman tek bir kişinin görevi hali olmaktan çıkar ve ailenin diğer bireyleri de sofraya katkıda bulunur. Halı sahada da oyun kurma görevi her zaman tek bir oyuncuya ait değildir. Sorumluluk almayı bilen tüm oyuncular doğru atak kombinasyonlarını oluşturmak adına oyuna katkı sağlamalıdır.

Geleneksel futbol anlayışında ’10 numara’ olarak nitelendirdiğimiz oyun kurucular, yerlerini teknik kapasitesi ve yaratıcılığı daha düşük olmasına rağmen orta sahada daha dayanıklı ve pas yüzdesi yüksek olan oyunculara bırakmıştır. Maradona, Zico, Platini, Hagi, Zidane gibi efsane oyun kurucular yalnızca bu görevle yükümlü kalmayıp takımlarının tüm yükünü omuzlarında taşımaktaydılar. Ofansif orta saha olarak nitelendirdiğimiz mevkide oynayan ‘klasik’ oyun kurucular, topu defans oyuncularından teslim alıp takımını kanatlardan veya orta bölgeden atağa çıkarmaktaydılar. Örneklerini verdiğimiz oyuncuların aksine, günümüzün ofansif orta saha oyuncuları bu misyonu yalnızca teknik kapasitelerini kullanarak ve daha az koşarak asist yapmak üzere algılamaya başlayınca ’10 numara’ anlayışı değişmiştir. Modern futbol anlayışında, oyun kurma görevi defans bölgesindeki tüm oyunculara da aittir ve sahanın her yerine ayak basan, asli oyun kurucular olan orta saha oyuncularının yükünü en aza indirmeyi sağlar. Böylece, tek bir oyuncunun görevi olmaktan çıkar ve sahanın her yerinden atağın başlayabilmesine olanak sağlanmış olur. Bayern Münih ve Barcelona, ‘total futbol’ olarak adlandırdığımız günümüz futbol ekolünü en iyi yansıtan takımlardır.

Halı saha maçlarında oyun kurmanın önemi nedir?

Halı saha maçlarında da oyun kurma görevini bir ya da iki kişi üstlenir. Oyun kurma görevini üstlenen oyuncular genellikle topla ilişkisi iyi olan sorumluluk alan oyunculardır ancak günümüz futbolunda olduğu gibi halı sahada da teknik kapasitesi yüksek defans oyuncuları daha çok tercih edilmektedir. Oyun kurucu özelliğe sahip defans oyuncuları orta sahanın yükünü azaltarak hücumdaki performansı artırmayı sağlar. Oyun kuramayan takımlar uzun oynamak zorunda kalır ve bu yöntem halı sahanın boyutlarının kısa olması nedeniyle son derece etkisizdir. Dar alanda oyunu yönlendirebilen, pas yapabilen takımları savunmak oldukça güçtür.

Tek bir oyuncunun oyun kurması dezavantaja dönüşebilir çünkü rakip takımın oyun kurucuya uygulayacağı sıkı markaj o takımı tamamen etkisiz bırakabilir. Bu yüzden halı sahada takım halinde oyun kurmak çok önemlidir. Topla kim buluşursa buluşsun, takım arkadaşlarını oyuna dahil edebilmek tüm takımı zinde tutar. Topun peşinden koşan rakip, kondüsyon açısından düşer. Rakibi etkisiz bırakmanın bir diğer yolu da oyun kurma aşamasında adam eksiltmektir. Rakipten bir oyuncunun bile saf dışı kalması, rakip defansın yükünü artıracağından dolayı rakibin, kondüsyon seviyesini maçın ilerleyen dakikalarında kaybetmesine neden olur.

Oyun kurarken bir diğer önemli nokta takım arkadaşlarına yakın oynamaktır. Birbirinden uzak kalan iki oyuncu arasındaki pas alışverişi yeterince sağlıklı olmayabilir ve rakibin pas arası yapma ihtimalini kuvvetlendirir. Bunun sonucu genellikle çıkarken kaptırılan top ve yenilen bir gol olarak yansır. Tüm takımın birbirine yakın mesafede pas alışverişine müsait olması, yani açığa çıkmak büyük önem taşır. Oyuncular asla rakibin arkasına saklanmamalıdır. Hücum oyuncuları da dahil, topun sahibinin görüş açısında ve topla buluşma anına müsait olması gerekir. Oyun kurucunun topla buluştuğu anda arkadaşlarını süzebilmesi ve pas atacak birini en kısa sürede bulması gerekir. En zor durumlarda, kaleciye geri dönmek en makul çözümdür ve geciktirilmesi halinde kaleci topla buluşmakta ve topu tehlike bölgesinden uzaklaştırmakta zorlanabilir.

Uzun lafın kısası; oyun kurmak, halı saha maçlarında oyuna hakim olmanın en kolay yoludur.

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ucuz replika saat replika saat ankara replica panerai